суббота, 6 декабря 2014 г.

тестування як засіб перевірки і оцінки знань

Методична розробка
 бінарного уроку на тему:
 Ремонт ведучого моста автомобіля.

   Вступ
                                                                                                                Трансмісія автомобіля слугує для передавання крутного моменту від двигуна до ведучих коліс. При цьому передаваний крутний момент змінюється за значенням і розподіляється в певному співвідношенні між ведучими колесами.
Крутний момент на ведучих колесах автомобіля залежить від передаточного числа трансмісії, яке дорівнює відношенню кутової швидкості колінчастого вала двигуна до кутової швидкості ведучих коліс. Передаточне число трансмісії добирається залежно від призначення автомобіля, параметрів його двигуна й потрібних динамічних властивостей.
Трансмісії за способом п е р е д а в а н н я крутного м о м е н т у поділяють на:
-          механічні;
-         гідравлічні;
-          електричні;
-          комбіновані (гідромеханічні, електромеханічні).
На вітчизняних автомобілях здебільшого застосовуються механічні трансмісії, в яких передавальні механізми складаються із жорстких, що не деформуються, елементів (металевих валів і шестерень).
На автобусах Лікинського й Львівського заводів, а також на  великовантажних автомобілях БелАЗ застосовуються гідромеханічні транс
місії з автоматизованим перемиканням передач. Частина великовантажних автомобілів БелАЗ мають електромеханічну трансмісію з мотор колесами.
Схема трансмісії автомобіля визначається його загальним компонуванням: розміщенням двигуна; кількістю й розташуванням ведучих мостів; видом трансмісії.
Завдяки використанню на уроках  програмного засобу з курсу «Слюсар  з ремонту автомобілів », уроки стали для учнів більш доступнішими, зрозумілішими, яскравішими. Комп’ютерні анімації найкраще допомогають засвоїти матеріал. Тому на своїх уроках  постійно використовую цей педагогічний програмний засіб, відео фрагменти, комп’ютерні анімації, статичні та динамічні ілюстрації, схеми, моделі процесів, інтерактивні завдання. На уроці  обираю групову форму роботи, де учні обмінюються інформацією, вчаться підпорядковувати власні завдання колективній справі, що привчає їх поважати думки інших.
Для досягнення позитивних результатів на уроці використовуються завдання, які активізують самостійне мислення учнів. Це захоплює їх, розвиває пам'ять та бажання розв'язувати поставлені завдання.


План уроку
Предмет: « Спецтехнологія»
професія:  Слюсар з ремонту автомобілів
група № 1
Тема програми.  Ремонт автомобіля.    
Тема уроку: Ремонт трансмісії автомобіля.
Мета уроку:
навчальна: вивчити  технологію ремонту трансмісії автомобіля,    набути  вмінь і навичок із застосування технології ремонту трансмісії
розвиваюча: розвивати логічність та аналітичність мислення;                             сприяти  розвитку   професійного  зацікавлення
виховна:   виховувати творче відношення та відповідальне ставлення до своєї справи, охайність, спостережливість, бажання та прагнення бути конкурентоспроможними на сучасному ринку праці;
Тип уроку: бінарний
Метода проведення: цифровий диктант, « шпаргалка»,  фрагменти навчальних фільмів, вивчення матеріалу в комп'ютерній грі.
Міжпредметні зв'язки:
-                    допуски і технічні вимірювання «Вимірювальні інструменти»;
-                   охорона праці «Загальні правила безпеки праці при роботі з слюсарним інструментом»;
-                   основи галузевої економіки і підприємницької діяльності « Нормування та розрахунки»;
-                   матеріалознавство « Фрикційні матеріали» «Метали»;
-                    креслення «Робочі креслення вузлів».
Методична мета: вдосконалення та поглиблення знань учнів при використанні інформаційних технологій
Матеріально-технічне забезпечення:
Дидактичні матеріали: тестові матеріали, відеоапаратура, відео проектор.
Розріз заднього моста автомобіля ВАЗ.
 Задній міст автомобіля ВАЗ та М-412.
Набори слюсарного інструменту (ключі рожкові, накидні, торцеві різних розмірів; викрутки; молотки).
Пристрій для демонтажу на півосей.
Штангенциркуль.
Динамометр ручний.
Динамометричний ключ.

 Використана література:
1.           В. Ф. Кисликов, В.В. Луцик «Будова та експлуатація автомобілів»
2.           Лушников Н.Д. Традиционное и новаторское в современном образовании // Педагогика. - 2001. - № 10. – С236
3.           Усова А.В. Щоб навчання стало цікавим і успішним // Педагогіка. - 2000. - № 4. - С. 30.
4.           Барабані О. Діалог на уроці, або вчимося взаємодіяти і спілкуватися //Відкритий урок". - 2003. - №5-6. - с.47-58.
5.           Борщ В. Передові технології (в/н) //Професійно-технічна освіта. - 2003. -№1.-с.9-10.
6.           Завертана Н. Індивідуалізація навчання - шлях до успіху //Рідна школа -2005. -№5.-с.56-58.
Хід уроку:
1.  Організаційна частина:
  а) перевірка наявності учнів;
  б) перевірка готовності учнів до уроку; 
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
3.Актуалізація опорних знань:
  а) повідомлення теми програми і уроку; мети;
  б) цільова установка проведення уроку;
  в) пояснення характеру і послідовності роботи учнів на уроці
4.  Перевірка навчальних досягнень учнів.
5.Викладення нового матеріалу:                                                                               – ознайомлення з правилами по охороні праці при виконанні ремонту автомобілів;
 - показ відео фрагменту навчального фільму, коментарі;
- показ майстром виробничого навчання практиного демонтажу напівосі ;   
- демонтаж другої напівосі з ведучого моста учнем групи ;        
 - показ  майстром виробничого навчання практиного демонтажу редуктора головної передачі. Розбирання редуктора на деталі ; .                            
– розбирання аналогічного редуктора на деталі іншим учнем групи .
6. Підбиття підсумків уроку.
7. Інформація-інструктаж домашнього завдання.


План-конспект уроку
І.  Організаційна частина;
·        Перевірка наявності учнів;
·   Перевірка готовності учнів до уроку;

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ПИТАННЯ: Розпочати урок мені б хотілося з того, щоб кожен з вас сам собі відповів на питання : ЧОМУ Я ТУТ? та висловився.
ВІДПОВІДЬ:
Ø Щоб стати кваліфікованим робітником на сучасному ринку праці.
Ø Щоб орієнтуватися в будові сучасних автомобілів .
Ø Щоб застосовувати сучасні технології та матеріали під час проведення. технічного обслуговування та ремонту автомобілів.
Ø Бути конкурентоспроможним, освіченим    майстром своєї справи.

Девіз нашого уроку:

«ОСВІТА – ЦЕ НАЙСИЛЬНІША ЗБРОЯ , ЯКУ ВИ МОЖЕТЕ ВИКОРИСТАТИ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЗМІНИТИ СВІТ»
Нельсон Мандела

ІІІ.  Актуалізація опорних знань;
·          повідомлення теми програми і уроку; мети;
·          цільова установка проведення уроку;
·          пояснення характеру і послідовності роботи


ІV. Перевірка раніше вивченого матеріалу:
(Перевірка знань фактичного матеріалу ; перевірка основних понять і вміння  самостійно пояснювати їх сутність, наводити аргументи , приклади; перевірка глибини осмислення знань та їх узагальнення.)
а)  цифровий диктант   ( учні на листках паперу пишуть цифрову відповідь,
       а потім перевіряють правильність відповіді)
Автомобіль ВАЗ-2105
Вільний хід педалі зчеплення
25-35 мм
Вільний хід штовхача вилки зчеплення
4-5 мм
Кількість рідини в гідроприводі вмикання зчеплення
0,18 л
Кількість мастила в картері заднього моста
1,3 л
Кількість мастила в картері коробки передач 
1,6 л
Момент затягування різьбових з*єднань:
Нм(кгс-м)
Болт кріплення редуктора         
41,2 (4,2)
Болт кріплення ведучої шестерні 
98 (10)
Болт кріплення підшипника диференціала  
51 (5,2)
Гайка кріплення фланця до ведучої шестерні  
117-255 (12-26)
Гайка кріплення підшипника напівосі та щита гальм 
49 (5,0)

б) «шпаргалка» ( учням пропонуються листки - заготовки для закріплення правил безпеки праці   при виконанні слюсарних робіт. Учням необхідно закінчити речення або вставити пропущені  слова.)
1.     Комплекс технічних і організаційних заходів, які спрямовано на попередження і відведення нещасних випадків – це охорона праці.
2.     .Запам’ятайте! Єтильований бензин ядовитий, легкозаймистий не допускайте його попадання на шкіру рук,обшивку салону,а також ротову порожнину, дотримуйтесь правил пожежної безпеки.
3.     Перед початком роботи одягнути  спецодяг.
4.     Слюсарний  інструмент повинен відповідати слідуючим вимогам – справний , відповідає розміру гайки або болта
5.     При підйомі або переміщенні учнями вузлів та деталей вагою понад 16,4 кг використовуються спеціальні захвати та пристрої.
6.     Перед початком роботи слюсар з ремонту автомобілів повинен видалити всі сторонні предмети, організувати робоче місце
7.     Використовувати для миття деталай та рук бензин або інші легкозаймисті речовини ЗАБОРОНЕНО.
8.     До самостійного виконання робіт з ремонту автомобілівдопускаються особи не молодше 18 років, які отримали інструктаж на робочому місці та пройшли навчання.
9.     Випресування та запресування втулок та підшипників з пресовою      посодкою виконують за допомогою спеціальних пристроїв, пресів або молотків змідними бойками.
10.                    Проводити розбирально-складальні роботи агрегатів та вузлів ,які утримуються  підйомними  механізмами;-- здувати пил, стружку і інші предмети стисненим повітрям;--  демонтувати одному працівнику великогабаритні складові деталі машин – ЗАБОРОНЕНО,
Слово викладача:
- Ви добре підготувалися до сьогоднішнього уроку,  досконало володієте знаннями про будову та технічне обслуговування трансмісії автомобіля,  технологічний процес виконання ТО. І наша задача на сьогоднішньому уроці полягає у вивченні технології ремонту ведучого  моста автомобіля, вдосконаленні знань та навичок ремонту автомобіля.
V. Викладення нового матеріалу.
 - ознайомлення з правилами по охороні праці при виконанні ремонту    ведучого моста автомобіля;
- показ відео фрагменту , коментарі;                
 - показ майстром виробничого навчання практиного демонтажу напівосі ;  
 - демонтаж другої напівосі з ведучого моста учнем групи ;               
 - показ  майстром  виробничого навчання практичного демонтажу редуктора головної передачі. Розбирання редуктора на деталі.                     
-  розбирання аналогічного редуктора на деталі іншим учнем групи ;
- складання  редуктора майстром виробничого навчання;
- складання редуктора учнем;
- складання ведучого моста майстром виробничого навчання;
- закріплення вивченого матеріалу.

VІ .   Підведення підсумків уроку.
        ( для більшого заохочення учнів до творчої роботи на уроці, оцінювання їх досягнень відбувається за рейтинговою таблицею)  див. ДОДАТОК 3   

VІІ .  Інформація  - інструктаж домашнього завдання
 Повторити вивчений матеріал;
В. Ф. Кисликов, В.В. Луцик «Будова та експлуатація автомобілів», ст.. 255 – 263.

ДОДАТОК 1
Цифровий диктант
Автомобіль ВАЗ-2105
Вільний хід педалі зчеплення

Вільний хід штовхача вилки зчеплення

Кількість рідини в гідроприводі вмикання зчеплення

Кількість мастила в картері заднього моста

Кількість мастила в картері коробки передач 

Момент затягування різьбових з*єднань:

Болт кріплення редуктора         

Болт кріплення ведучої шестерні 

Болт кріплення підшипника диференціала  

Гайка кріплення фланця до ведучої шестерні  

Гайка кріплення підшипника напівосі та щита гальм 



ДОДАТОК 2
«Шпаргалка»
1.     Комплекс технічних і організаційних заходів, які спрямовано на попередження і відведення нещасних випадків  це ____________________________________________________________.
2.     Запамятайте! _______________________________________________ – ядовитий, легкозаймистий не допускайте його попадання на шкіру рук, обшивку салону,а також ротову порожнину, дотримуйтесь правил пожежної безпеки.
3.     Перед початком роботи одягнути  ­­­­­­­­­­­­­­­­ ____________________­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­____­­­­­­_­­­­­______.
4.     Слюсарний  інструмент повинен відповідати слідуючим вимогам – ______________________________________­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­______________________.
5.     При підйомі або переміщенні учнями вузлів та деталей вагою понад 16,4 кг використовуються  ____________________________________________.
6.     Перед початком роботи слюсар з ремонту автомобілів повинен видалити всі ____________________________________________________________.
7.     Використовувати для миття деталай та рук бензин або інші легкозаймисті речовини  ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­______________________________________________________.
8.     До самостійного виконання робіт з ремонту автомобілівдопускаються особи не _______________________, які отримали інструктаж на робочому місці та пройшли навчання.
9.     Випресування та запресування  __________________________________ з пресовою      посодкою виконують за допомогою спеціальних пристроїв, пресів або молотків змідними бойками.
10.         Проводити розбиральго-складальні роботи агрегатів та вузлів ,які утримуються  підйомними  механізмами; - здувати пил, стружку і інші предмети стисненим повітрям; -  демонтувати одному працівнику великогабаритні складові деталі машин – _________________________.



ДОДАТОК 3
 
Облік навчальних досягнень учнів


                                                   Види завдань
Цифровий диктант
«Шпаргалка»
Теоретична частина
Практична частина
Загальний
рейтинг
Бригада
№1





Бригада
№2






Висновок
У процесі навчання, в результаті якого в учнів формується система знань, умінь і навичок, одночасно формуються пізнавальні здібності та мислення, які можуть бути ефективними тільки при умові їх пізнавальної самостійності, яка керується і спрямовується викладачами.
Тому одним із шляхів удосконалення уроків теоретичного та виробничого  навчання є формування в учнів пізнавальної активності.
Умовою високого рівня пізнавальної активності є глибоке розуміння навчального матеріалу, свідоме виконання дій, високий рівень самостійності, усвідомлення необхідності вивчення навчального матеріалу, виконання завдань високої складності, а також використання ІКТ.
Способами підвищення пізнавальної активності учнів в процес теоретичного навчання можуть бути:
- ситуації пізнавальних проблем перед вивченням нового матеріалу;
- ув'язання навчального матеріалу з життям і досвідом учнів;
- проблемне викладання нового навчального матеріалу;
- проведення евристичних бесід;
- створення для учнів умов, в яких їм необхідно самостійно набувати знання;
- стимулювання і розвиток творчих інтересів і здібностей учнів;
- широке застосування питань продуктивного характеру;
- використання елементів програмованого навчання;
- комплексне використання різноманітних форм і методів з врахуванням цілей і змісту навчання.
Основними шляхами удосконалення уроків теоретичного та виробничого  навчання є посилення організаційної чіткості уроку, підвищення пізнавальної активності і самостійності учнів, формування у них мотивів навчання і мотивація навчальної діяльності, здійснення між- і внутріпредметних зв'язків, удосконалення технології та структури уроків.









Навчання учнів прогнозуванню таких операцій дозволяє розкрити наукові аспекти таких ситуацій і конкретизувати загальнотехнічні і професійні знання. Це, в свою чергу, сприяє формуванню інтересу до вивчення всіх навчальних дисциплін.
Отже,в своїй роботі я намагалась проаналізувати типи та види уроків теоретичного та виробничого навчання, вимоги до сучасного уроку,          теоретично обґрунтувати, розробити й експериментально перевірити  модель спільної роботи вчителя і учнів з планування, організації та проведення уроків теоретичного та виробничого  навчання використанням методів активного навчання та інформаційно –комунікаційних технологій
*           Йти вперед – означає втратити душевний спокій
Залишатися на місці – означає втратити себе.
У найвищому сенсі рух вперед означає пізнання.